Çatı Faresi

Görünüş;

Siyah veya kahverengi, uzun kuyruklu, geniş kulaklar ve gözler sahip, sivri burnu ile boyları normalde 20-25 cm kadar olup 40 cm’ye kadar uzayabilir. Kürkü pürüzsüzdür.

Yaşam Alanları, Beslenme Alışkanlıkları;

Binaların içinde ve altında, çöp ya da odun yığınaklarının arasında yuvalarını yaparlar. Yapıların üst bölümlerinde sıklıkla bulunan mükemmel bir tırmanıcıdır. Çatı fareleri yaşadıkları yerlere oldukça uyumludurlar. Yüksek yerlerde yaşmayı tercih ederler, ancak çeşitli ortamlarda yaşayabilirler. Doğası gereği geceleri dolaşmayı ve beslenmeyi tercih ederler. Adından da anlaşılacağı gibi, çatı fareleri ağaçlar, kirişler, çatı katları ve çatılar gibi yüksek bölgelerde bulunabilirler. Gerekirse, çatı fareleri yere de yuvalayabilirler.

Yoğun popülasyonlarda, çatı fareleri dominant erkeklerin alt erkeklerden daha fazla çiftleştiği bir sosyal hiyerarşi oluşturabilir.

Çatı fareleri hem etçil hem de otçul olmasına ve bulabildikleri herşeyi yiyebilmelerine rağmen, meyveleri (bazen “meyve sıçan” veya “narenciye sıçan” olarak anılır) ve fıstık tüketmeyi tercih ederler. Bu kemirgenlerin ağaç kabuğu, et ve tahıl tükettikleri de biliniyor. Çatı fareleri, tohumlar ve fıstıklar gibi yiyecekleri stoklayıp tutan gıda toplayıcılarıdır.

YAKAMOZ İLAÇLAMA DANIŞMA HATTI

İSTANBUL AVRUPA: 0212 6541855,   İSTANBUL ANADOLU: 0216 6803686