Sıkça Sorulanlar

Fareler ile mücadele etmek için neler yapmalıyım?

Fareler insanların ortada bıraktıkları artıkarla beslenerek yaşarlar. Bunun için yaşadığımız ortamın hijyenine önem vermeli ve sürekli olarak temiz tutmalı, ortada yemek artığı bırakmamalıyız. Farelerin ev içine sızması muhtemel aralık, delikleri sıkıca kapamalı, ev ile dışarının bağlanıtısını kesmeliyiz. Daha ciddi çözümler isterseniz uzman bir firmayla temasa geçerek yardım isteyebilirsiniz. Yakamoz İlaçlama olarak bizler size bir telefon uzaklığındayız

Fare ile mücadele yöntemleri nelerdir?

Fare ile mücadele etmek için çeşitli yöntemler vardır. Bunların arasında yaylı kapan kurmak, ve fareleri canlı olarak yakalamak için çeşitli tuzaklamalar vardır. Ayrıca fare zehiri gibi çözümler de mevcuttur. Bu çözümleri kendi başınıza uygulamak bazen ciddi sorunlara yol açabilir. Kullanmakta olduğunuz tuzak ve zehirler evde yaşayan çocuklar için hayati derecede ciddi kaza ve zehirlenmelere yol açabilir. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda uzman bir firmadan yardım istemek en akılcı çözümdür.

Farelerin insanlara ne gibi zararları vardır?

Fareler yaşadıkları yerlerde etrafa bakteri ve mikrop yayarak insanlara hastalık bulaşmasına sebep olabilirler. Fare ısırması insanlarda bir çok hastalığa neden olabilir. Ayrıca fare fobisi olan insanlar için de katlanılmaz bir durumdur.

Farelerden insanlara bulaşan mikroplar nelerdir?

Fareler İnsanlara veba, tifüs, hanta virüs, tifo, lym hastalığı, verem, humma hastalığı gibi birçok bulaşıcı hastalığı bulaştırırlar. Fareler (veya sıçanlar) ısırma yoluyla insana en­feksiyon bulaştırabilirler. Bu enfeksiyon­lardan biri, streptobacillus moniliformis enfeksiyonudur. Diğer bir hasta­lık da, spirillum minus enfeksiyonudur.

Fare ısırığı hastalığının belirtlileri nelerdir?

Fare ısırığı hastalığının bir kuluçka dönemi vardır ve bu kuluçka dönemi 5-10 gün ile 5-6 haftaya kadar değişebilmektedir. Bu hastalık ısırılan yerde iltihaplanmayla başlayıp lenf düğümlerinin büyüyüp ağrı oluşturmasıyla devam eder. Akabinde baş ve kas ağrısı, iştahsızlık, kusma, baş dönmesi, yutma güçlüğü gibi sorunlarla devam edip hastanın ateşinin 40 dereceye kadar ulaşmasına kadar gider. Bu hastalık kişiye göre değişip ağır ve hafif şekillerde atlatılmakla birlikte bazı kişilerde şuur kaybına da neden olabilmektedir. Bu hastalığın ölüm riski az olup tedavi altına alınması, antibiyotiklerle desteklenmesi şarttır.

İnsanlar için risk taşıyan fare türleri nelerdir?

Ev faresi, lağım faresi, çatı faresi, tarla faresi başlıca risk taşıyan fare türleri arasındadır. Ayrıca diğer bilinen fare çeşitleri şunlardır; su Faresi Orman Faresi Hamster Pamuk Faresi Kanguru Faresi Hasat Faresi Beyaz Kobay Fare Kuş Faresi Yeleli Fare Orman Faresi Pamuk Faresi Dikenli Fare Hamster Çeltik Faresi Keseli Fare Huş Faresi Ak Fare Çekirge Faresi Fırça Kuyruklu Fare Bandikut Fare Çöl Sıçanı Su Fare Yedi Uyur Faresi.

Fare türlerini birbirinden nasıl ayırırım?

Fare ile mücadele ederken hangi fare ile karşı karşıya olduğumuzu bilmek uygun çözümü bulmak için önem taşır. Fareleri türlerini birbirinden, renkleri, boyları, kuyruk uzunlukları ve dışkılarının biçimleri gibi faktörleri gözleyerek biribirinden ayırabiliriz. Bu konuda sizlere yardımcı olmak açısından “Fare türleri” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Fare ilaçlama yapmadan önce keşif yapılması gerekli midir?

Fare ilaçlama yaptırmadan önce mutlaka ilaçlama yapılacak olan alanın ön keşif personelleri tarafından incelenmesi ve farelerin yuvalanma alanları ile yürüyüş yollarının önceden tespit edilmesi gerekmektedir. Ön keşif yapılmadan fare ilaçlama yapılması hem zaman hem de maddi kayıplara yol açmaktadır.

Fare ilaçlamada bilirkişiden yardım almak şart mıdır ?

Hatalı fare ilacı kullanımı ile yapılan fare ilaçlama yöntemlerinde maalesef farelerin insanlar tarafından ulaşılamayan alanlarda ölmesi neticesinde kurtlanma ve koku problemleri ortaya çıkmaktadır. Bu da ev ya da iş yerimizde tadilat yapılması zorunluluğu doğurmakta buna bağlı olarak çok yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalınmaktadır. Bu yüzden fare ilaçlama öncesinde ön keşif yapılması bu sorunu tamamen ortadan kaldırmaktadır.